Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar
My Homepage

My Calendar
View Events/Assignments for 
Upcoming Activities
No Events or Assignments


Contact Info:

Christi Shores
christi.shores@bgreen.kyschools.us
BGJHS/BGHS
Assistant Band Director
(270) 746-2290 Ext. 2147


About the Teacher
Hello! Welcome to my Teacher Website. I am the Assistant Band Director for the Bowling Green City Schools and am loving every minute of it! I am in my eleventh year of teaching, ninth year in Bowling Green City Schools. 

My husband and I have a son, Parker, who is 4 years old, and a daughter, Molly, who will be 2 in January. In my free time (ha!), I love to spend time with my family and friends. I am one of 8 children, and all of my brothers and sisters have children of their own--so, lots of family with which to spend time! :-)

I feel so blessed to be teaching in the Bowling Green Indpendent School District; I student taught in 2005 with Mr. Briley and Mrs. Tyrie and knew then that this would be my "dream job!" 

IMPORTANT BGJHS/BGHS BAND INFORMATION
 
 
CONGRATULATIONS!
We will have your All-District Folders at School on Monday!!!
 
Mr. Briley & I are proud of each and every one of our band students that worked on the audition music and auditioned for the Third District All-District Band! You represented yourselves and our schools extremely well, and you are all better musicians because of this experience (whether you made it or not). 
 
7-8 All-District Results:
Evy Yates, 3rd chair, Flute
Kaithlin Hsieh, 4th chair, Flute
Zoe Hu, 7th chair, Flute
Abby Esters, 12th chair, Flute
Jasmine Bock, 2nd chair, Clarinet
Maya Lebedinsky, 3rd chair, Clarinet
Bella VonSteinfort, 5th chair, Clarinet
Beni Por, 11th chair, Clarinet
Alex Minter, 16th chair, Clarinet
Jeremiah Goodman, 17h chair, Clarinet
Alex Langley, 5th chair, Alto Saxophone
Cooper Correa, 1st chair, Bari Saxophone
Nate Tooley, 4th chair, Trumpet
Lucas Green, 6th chair, Trumpet
Chris Hak, 12th chair, Trumpet
Ethan Langford, 13th chair, Trumpet
Sono Fukushima, 1st chair, Horn
Casey Schallert, 3rd chair, Horn
Chad Stephens, 4th chair, Trombone
Andrew Hill, 6th chair, Trombone
Andrew Cook, 8th chair, Trombone
Adam Smerowski, 2nd chair, Baritone
Blake Gabbard, 4th chair, Baritone
 
Alternates:
Zhay Owens, 1st alternate, Clarinet
Elizabeth Jefferson, 2nd alternate, Clarinet
Emmy Rastoder, 1st alternate, Horn
Yereni Bruno Sanchez, 1st alternate, Bass Clarinet
 
9-10 All-District Results:
Maunil Mullick, 1st chair, Flute
Alice Whitaker, 3rd chair, Flute
Sachi Barnaby, 1st chair, Oboe
Taylin Hamilton, 3rd chair, Clarinet
Malique Miler, 7th chair, Clarinet
Jason Zhang, 13th chair, Clarinet
Mei Fukushima, 4th chair, Alto Saxophone
Noah Morsi, 2nd chair, Trumpet
Conner Twyman, 3rd chair, Trumpet
Egan Copeland, 7th chair, Trumpet
Kevin Eastman, 10th chair, Trumpet
Patrick Laufenberg, 7th chair, Horn
Campbell Garvin, 7th chair, Trombone
Ravynn Gardner, 5th chair, Tuba
Parker Wiggins, 6th chair, Tuba
 
Alternates:
Ashton Woodard, 2nd alternate, Alto Saxophone
Eric Eastman, 1st alternate, Tenor Saxophone
John Wulff, 1st alternate, Bari Saxophone
Michel Amieva, 1st alternate, Clarinet
Edith Garciliano, 2nd alternate, Trumpet
Rachel Harwood, 2nd alternate, Horn
 
11-12 All-District Audition Results:
Mini Ganesh, 6th chair, Flute
Diane Appiasie, 1st chair, Oboe
Cora Hurt, 2nd chair, Clarinet
Amanda Pate, 4th chair, Clarinet
Jon Meredith, 2nd chair, Bassoon
Jillian Jackson, 3rd chair, Alto Saxophone
Ryan Schallert, 2nd chair, Trumpet
Daniel Kerr, 8th chair, Horn
Nick Dobler, 8th chair, Trombone
Max Costelow, 1st chair, Tuba
Brian David Elliott, 5th chair, Snare
 
Alternates:
Blanca Aleman, 2nd alt., Clarinet
 
Recommended to Audition for All-State Band (Sat., Dec.9th):
Diane Appiasie
Sachi Barnaby
Jon Meredith
Ryan Schallert
Noah Morsi
Max Costelow
Brian David Elliott
Cora Hurt
Amanda Pate
Taylin Hamilton
Mini Ganesh
Darby Tassell
Maunil Mullick
Jillian Jackson
Mei Fukushima
 
 
All-State Band Members 2018:
 
 
 
 
 
Contact Us